Linki ułatwień dostępu

FBI kontra Martin Luther King

1h 41m MLK/FBI 2020

Critics’ Choice Documentary 2020 - Najlepszy archiwalny film dokumentalny (wygrana), Najlepszy polityczny film dokumentalny (nominacja)
Millennium Docs Against Gravity 2021 - Nagroda Amnesty International - udział w konkursie
Satelity 2021 - Najlepszy film dokumentalny (nominacja)

W latach 1955–1968 Martin Luther King Jr. był liderem pokojowego ruchu na rzecz równouprawnienia czarnych w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze wzrostem popularności amerykańskiego Gandhiego zaczęło interesować się nim Federalne Biuro Śledcze, najpierw bezskutecznie doszukując się jego powiązań z komunizmem, a potem próbując zdyskredytować go na polu życia prywatnego. Film opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii Stanów Zjednoczonych XX wieku, odkrywając jego nowe karty, które odnaleziono w niedawno odtajnionych dokumentach. Nominowany do Oscara® i zdobywca Emmy® Sam Pollard skupia się nie tyle na biografii tytułowego bohatera, co na temacie nadużyć władzy ze strony FBI pod wodzą J. Edgara Hoovera, które w latach 60. XX wieku podsłuchiwało Kinga i próbowało zniszczyć jego pozycję poprzez ujawnienie sekretów z jego życia prywatnego.

Korzystając z bogatych materiałów archiwalnych oraz wywiadów z historykami i świadkami tamtych wydarzeń, misternie tka złożony obraz przeszłości, pod której oficjalną wersją kryje się wiele trudnych pytań. Reżyser niejako mimochodem wplata w tę narrację historyczną uniwersalną refleksję o przemocy systemowej i narzędziach opresji, które jej służą. Tropi źródła i toposy rasizmu, bada autopromocyjne praktyki FBI, pyta nie tylko o przemocową rolę służb publicznych, ale i liberalnej prasy. Choć nie padają tu bezpośrednie nawiązania do współczesnych ruchów na rzecz sprawiedliwości społecznej, takich jak #BlackLivesMatter, na ekranie odbija się teraźniejszość USA, sprawiając, że film wykracza daleko poza historyczny rewizjonizm.

Reżyseria

Sam Pollard

Język

angielski

Napisy

polskie

Kraj

Stany Zjednoczone

Materiały dodatkowe

Wprowadzenie do filmu

8m

Do filmu wprowadza Bolesław Racięski, filmoznawca, adiunkt, Wydział Artes Liberales UW. Prelekcja powstała w ramach przeglądu Watching America.

Polecamy również

Jestem Greta
1h 37m I Am Greta 2020
Helmut Newton. Piękno i bestia
1h 33m Helmut Newton. The Bad and the Beautiful 2020
Jutro albo pojutrze
1h 40m Minding the Gap 2019
Nie jestem czarownicą
1h 30m I Am Not a Witch 2017
Nie jestem twoim murzynem
1h 34m I Am Not Your Negro 2017

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!