Linki ułatwień dostępu

Duch Bauhausu

1h 30m Bauhaus Spirit 2018

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Film with Polish and English subtitles!

100 years ago, a radical artistic utopia was born in a small German town – one whose principles continue to influence our world today. A synthesis of free imagination and strict structure, enrichment and simplification, light and clarity. Bauhaus was one of the most significant contributions to culture and everyday life in the 20th century and many still draw inspiration from it, from Apple designers to architecture’s avant-garde. The Cross-Media Project Bauhaus Spirit opens up Bauhaus history, with its exciting potential for cross-pollination on a global and interdisciplinary scale, while asking: how do we want to live, where do we want to go?

Języki

niemiecki, angielski, hiszpański

Napisy

polskie, angielskie

Kraj

Niemcy

Polecamy również

Marzycielki miast
1h 21m City Dreamers 2020
Wielka architektura
1h 30m Big Time: Historien om Bjarke Ingels 2017
Aquarius
2h 22m Aquarius 2016

Pobierz aplikację, aby wyświetlić zakupione treści!