wcag_skip_links_header

Człowiek, który zabił Don Kichota

The Man Who Killed Don Quixote 2h 12m 2018

MFF w Cannes 2018: oficjalna selekcja
MFF w Monachium 2018: oficjalna selekcja

Johnny Depp, Ewan McGregor, Jack O’Connell, Robert Duvall, Michael Palin… to oni pracowali nad projektem marzeń Terry’ego Gilliama, któremu niepokorny reżyser (Monty Python i Święty Graal, 12 małp, Fisher King, Parnassus) poświęcił ostatnich 25 lat życia. Niejednokrotnie przeciwności losu krzyżowały jego plany i przerywały produkcję. Jednak Gilliam okazał się być nie tylko szalonym wizjonerem, ale i człowiekiem wielkiego uporu: pod koniec 2017 padł ostatni klaps na planie filmu. Jego długo wyczekiwana, ostateczna wersja trafiła prosto na finał MFF w Cannes 2018, gdzie widzowie zgotowali Gilliamowi najdłuższą w historii owację dla filmu zamykającego imprezę.

Ostatecznie w rolach głównych wystąpili: Adam Driver (Paterson), Olga Kurylenko (007 Quantum of Solace), Jonathan Pryce (Nieustraszeni bracia Grimm, serial Gra o tron) oraz Stellan Skarsgård (Nimfomanka, Dziewczyna z tatuażem). Człowiek, który zabił Don Kichota to nieopowiedziana dotąd, alternatywna wersja historii błędnego rycerza i jeden z najbardziej oczekiwanych filmów w historii kina. Po ćwierćwieczu rozpoczynania i przerywania, kręcenia i odkręcania, film w tradycji najbardziej zwariowanych i zupełnie nieprzewidywalnych komedii Latającego cyrku Monty Pythona wreszcie trafia na ekrany kin.

Znudzony reżyser reklam (Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

Reżyseria

Terry Gilliam

Języki

angielski, hiszpański

Napisy

Polish

Kraje

Hiszpania, Belgia, Portugalia, Wielka Brytania

Polecamy również

Analogowy wizjoner
An Impossible Project 1h 39m 2020
Paterson
Paterson 1h 58m 2016
Ta nasza młodość
While We're Young 1h 34m 2014
Milczenie
Silence 2h 41m 2016
Nimfomanka I
Nymphomaniac pt. 1 2h 10m 2013
Obrazy bez autora
Werk ohne Autor 3h 5m 2018