wcag_skip_links_header

Carol

Carol 1h 58m 2015

6 nominacji do Oscara: najlepsza aktorka - Cate Blanchett, najlepsza aktorka drugoplanowa - Rooney Mara, najlepszy scenariusz adaptowany - Phyllis Nagy, najlepsze zdjęcia - Edward Lachman, najlepsza muzyka - Carter Burwell, najlepsze kostiumy - Sandy Powell
9 nominacji do Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA, w tym: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa
5 nominacji do Złotych Globów: najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka w dramacie - Blanchett i Mara, najlepsza muzyka
6 nominacji do Nagród Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Blanchett i Mara, najlepsze zdjęcia
MFF w Cannes: nominacja do Złotej Palmy, najlepsza aktorka - Rooney Mara (ex aequo z Emmanuelle Bercot)
Camerimage Bydgoszcz 2015: Złota Żaba

Carol to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami.

W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett (Blue Jasmine), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia, Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem).

Carol jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy I Am Not There, Idola i Daleko od nieba.

Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej, dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Carol maluje sugestywny obraz przejściowego okresu, jakim były powojenne lata 50. Ameryka jest jednocześnie przesycona atmosferą paranoi oraz optymizmu. Ambicją Haynesa było pokazanie kontrowersyjnego związku Therese i Carol w sposób, który pozwoli uchwycić w filmie nastroje społeczne lat pięćdziesiątych.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku sześć nominacji do Oscara, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Reżyseria

Todd Haynes

Język

angielski

Napisy

Polish

Kraje

Wielka Brytania, USA

Materiały dodatkowe

Wprowadzenie do filmu

15m

Do filmu Carol wprowadza Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka książki Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej, twórczyni bloga Zwierz popkulturalny.
Prelekcja powstała w ramach przeglądu Watching America.

Polecamy również

My dwie
Deux 1h 39m 2019
Love is Strange
Love is Strange 1h 34m 2014
Manifesto
Manifesto 1h 35m 2017
Szalone noce z Emily
Wild Nights with Emily 1h 24m 2018
Sztuka kochania
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej 2h 0m 2016

Download the app to view your purchased content!